aktualności - Szczepiony orzech włoski sadzonki

Idź do spisu treści

Menu główne:

aktualności

Plonowanie orzechów w 2018 roku                                                                                   Ostatnia aktualizacja 30.12.2018
  

Na zdjęciu po lewej zbiór z drzewa w 8 roku po posadzeniu, po prawej w 10 roku, odmiana Koszycki. Po wysuszeniu plon wyniósł odpowiednio około 4 kg i 15 kg orzechów w skorupie. Dla uzyskania wcześniejszych satysfakcjonujących plonów, w sadach towarowych nie można dopuścić do owocowania w pierwszych trzech latach po posadzeniu, które silnie ogranicza wzrost młodych drzew.

Wpływ mikoryzacji korzeni na jakość orzechów

  

Zdjęcie po lewej przedstawia wyłuskane orzechy  z drzewa w 2 lata po mikoryzacji korzeni pożytecznymi grzybami. Po prawej orzechy z drzewa bez mikoryzy. 
Mikoryza – na 500 g wyłuskanych orzechów (z 1 kg w skorupie) gorszej jakości było 19 g = 3,8% 
Bez mikoryzy na 495 g wyłuskanych orzechów (z 1 kg w skorupie) gorszej jakości było 67,6 g = 13,7 % 

Wiosna 2017

Cięcie po przymrozkach

27 maj - prawie w całej Polsce orzechy włoskie przemarzły dwu- a nawet trzykrotnie. Po przemarznięciu przycinanie jest trudniejsze niz zwykle, dlatego nie należy się spieszyć z przycinaniem drzewek.  Nowe pędy wybijają nierówno i nie od  razu wiadomo gdzie przyciąć. Młode pędy powinny osiągnąć okołu 20-30 cm długości, dopiero wtedy widać który jest najsilniejszy. W nielicznych miejscach gdzie orzechy nie przemarzły, cięcie powinno być już wykonane. Opóźnianie tego zabiegu spowoduje  mniejsze przyrosty.

                                                                                                                                Na zdjęciu po lewej dwuletni orzech jest w całości żywy, ale większość pąków wymarzła i nie ma z czego  zbudować korony. Dlatego wymaga przycięcia i przedłużenia przewodnika, na którym za rok będzie można uformować koronę. Cięcie trzeba wykonać nad pierwszym lub drugim młodym pędem, co będzie można zrobić za około tydzień. W tym czasie będzie już widać, który przyrost jest mocniejszy. Na przedłużenie przewodnika zawsze należy wybierać najsilniejszy młody pęd, nawet jeśli wyrasta najniżej ze wszystkich. Po przycięciu młody przewodnik musi być od razu przywiązany do palika. W przeciwnym razie wyłamie go pierwszy silniejszy wiatr. 

Na zdjęciu po prawej w górnej części drzewka wymarzły wszystkie pąki, a zostały tylko te przykryte kopczykiem z ziemi. Tu wybór nowego przewodnika jest prosty. Teraz przycinamy zdrewniały przewodnik około 10 cm ponad nowym przyrostem. Zielony pęd przywiązujemy do palika, a za 2-3 tygodnie wycinamy zdrewniały kikut około 2 mm nad młodym pędem. Nowy przewodnik w czerwcu będzie rósł bardzo szybko, dlatego w tym czasie trzeba podnosić wiązanie do góry, nawet dwa razy w tygodniu.Maj i powtórne przymrozki !

W rejonach, gdzie przeszły już raz przymrozki, następny przymrozek jest bardzo niebezpieczny dla młodych orzechów włoskich. Zapasowe pąki zdążyły się już obudzić, a drzewka są osłabione. Najpewniejszym sposobem ochrony takich orzechów jest usypanie na 2-3 dni jak najwyższych kopczyków z ziemi, wilgotnego torfu, trocin, kompostu itp. Pozwoli to na zachowanie żywych pąków powyżej miejsca szczepienia i odbudowy drzewek. Orzechy po silnym przycięciu dają duże przyrosty i szybko nadrabiają straty.

Uwaga przymrozki !

Na wschodzie Polski przymrozki już były, w innych rejonach są zapowiadane w najbliższych dniach. W rejonie naszej szkółki przemarzły prawie wszystkie odmiany orzechów włoskich. Przetrwały tylko te, które jeszcze nie rozwinęły pąków. Z naszej kolekcji są to: Franquette, U 11 i U 12. Ocalała część pąków z Marsa, i U 01.
Po przymrozkach w żadnym wypadku nie przycinamy drzewek, ani  nie zrywamy przemarzniętych młodych pędów ! Drzewa mają teraz uszkodzone wiązki przewodzące i ich przycięcie spowoduje intensywny wyciek soku, który  w przypadku młodych orzechów często prowadzi do ich śmierci. Teraz należy odczekać do czasu, aż pojawią się nowe przyrosty. Ciąć dopiero wtedy, kiedy zielone pędy osiągną 15-20 cm.
Tam gdzie jeszcze nie było przymrozków, a młode sadzonki mają całkowicie rozgarnięte kopczyki, należy na kilka dni usypać nowe kopczyki. Do tego celu można użyć wilgotnych trocin, torfu, ziemi kompostowej lub zwykłej ziemi w której drzewka zostały posadzone. Ziemia lub inny materiał koniecznie powinny być wilgotne. Na silne przymrozki nie pomoże okręcanie sadzonek agrowłókniną, nawet jeśli będzie to 10 warstw. W ogrodzie przydomowym, na małym drzewku można zrobić namiot z agrowłókniny i zapalić na noc kilka zniczy, pamietając o tym, żeby nie spalić włókniny. W sadach towarowych dla zmniejszenia strat będą pomocne opryski środkami typu Asahi, Frost protect, aminokwasami itp.
   
 Początek kwietnia
    Jest ciepło, pora zdjąć osłonki z drzewek i rozgarnąć zimowe kopczyki. W przypadku jednorocznych sadzonek, jeśli były nisko szczepione,  warto pozostawić pod ziemią 2-3 oczka (strzałka) do połowy maja. W razie silnych spóżnionych przymrozków , okrycie z ziemi zabezpiecza przed stratą drzewek. Jeśli górna część przemarznie, wybiją pąki schowane pod ziemią. Dwulatki są wyższe, dlatego część przymrozków, które wystąpią tuż nad ziemią je ominie. Orzechy są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego warto je przed nimi zabezpieczać, jeśli tylko jest taka możliwość.

20 marca. W naszej szkółce trwają przygotowania do szczepienia orzechów. Podkładki - siewki orzechów włoskich są myte i sortowane, oraz mają przycinane korzenie.
  

Ciekawostki hodowlane  w roku 2017

W tym roku kontynuujemy prace hodowlane czerwonych odmian orzechów włoskich. Najłatwiej jest sprowadzić zagraniczne odmiany, ale są one bardziej podatne na mróz od zwykłych orzechów, ze względu na południowe pochodzenie. Orzech SK 04 pochodzi z nasion przywiezionych z zagranicznej wycieczki. Rośnie w Polsce już blisko 40 lat, ale w dość ciepłym regionie. Siewki SK 04, to już drugie pokolenie czerwonych orzechów wyhodowane w Polsce, tym razem w nieco  chłodniejszej części. Około 30 % siewek SK 04 wymarzło, a te które przetrwały powinny być odporniejsze na mróz od drzewa matecznego. Do szczepienia wybierzemy drzewa o wartościowych orzechach i lepszym zdrowiu niż mateczny SK 04. Na początek zakwalifikowało się 4 interesujące typy. Do oceny czeka jeszcze 40 siewek, z których część będzie w tym roku po raz pierwszy owocować.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego