choroby i szkodniki orzechów włoskich - Szczepiony orzech włoski sadzonki

Idź do spisu treści

Menu główne:

choroby i szkodniki orzechów włoskich

poradnik
Największe znaczenie gospodarcze mają dwie choroby orzechów: bakteryjna zgorzel orzecha włoskiego powodowa przez bakterię Xanthomonas campestris pv. juglandis i antraknoza orzecha włoskiego powodowana przez grzyb Gnomonia leptostyla.
   
Bakteryjna zgorzel orzecha włoskiego zimuje w uśpionych pąkach i na wiosnę atakuje wszystkie zielone części rośliny. Bakterie przenoszą się wraz z prądami powietrza i za pośrednictwem pyłku. Chorobie sprzyja deszczowa pogoda i temperatura w granicach 16-29 stopni Celsjusza. Początkowo objawem choroby są wodniste plamy, które następnie czernieją. Na liściach plamy są drobne i okrągłe, później łączą się w większe skupiska, mocno porażone liście opadają. Pędy czernieją i zamierają, owoce również czernieją i opadają. Bakteryjnej zgorzeli sprzyja nadmierne nawożenie azotem. Dla zapobiegania rozwojowi choroby konieczne jest wycinanie i palenie porażonych pędów. Chore gałązki najlepiej wycinać w całości, dlatego że bakterie znajdują sią zawsze poniżej widocznych zmian chorobowych. Rany po cięciu smarować farbą emulsyjną z dodatkiem 2% Miedzianu. Nie ma odmian odpornych na bakteryjną zgorzel, są tylko mniej lub bardziej tolerancyjne.

Obecnie w Polsce nie ma żadnych środków zarejestrowanych do ochrony orzechów włoskich przed bakteryjną zgorzelą. W krajach o rozwiniętej kulturze orzechowej do ochrony przed bakteryjną zgorzelą używa się środki miedziowe, w tym powracającą do łask ciecz bordoską. Opryski wykonuje się 4-5 razy w sezonie, od początku rozwijania liści co 10 -14 dni. Szczególnie ważny jest oprysk na początku kwitnienia kwiatów żeńskich, na które choroba przenosi się wraz z pyłkiem.
      
  Antraknoza różni się od bakteryjnej zgorzeli tym, że na plamach występuje biały nalot grzybni. Atakuje liście, pędy i owoce. Jest mniej niebezpieczna od bakteryjnej zgorzeli, chociaż w sprzyjających warunkach powoduje duże straty w owocach. Zimuje w opadłych liściach, okrywach owoców i gałązkach, dlatego ważnym czynnikiem zapobiegania tej chorobie jest grabienie i palenie liści. Chorobie sprzyja niedożywienie azotem. W programie ochrony orzecha włoskiego na rok 2017 r, do ochrony przed antraknozą dopuszczono do stosownia na odpowiedzialność użytkownika, środek  Signum 33 WG. Preparat można używać od początku kwitnienia do końca rozwoju owoców.

Szkodniki

Najczęściej występującymi szkodnikami orzechów włoskich są zwójkówki liściowe, szpeciele i mszyce.
  
Zwójkówki liściowe 
Te szkodniki mogą być niebezpieczne dla młodych orzechów, z powodu uszkadzania stożków wzrostu nowych pędów. W ciągu roku na orzechach włoskich występuje kilka pokoleń różnych gatunków zwójkówek, ale najgroźniejsze są te pojawiające się na wiosnę i wczesnym latem. W ogrodach przydomowych wystarczy zebrać gąsienice jak tylko liście zaczynają się zwijać. Kiedy końcówki liści sczernieją, gąsienic już nie ma. W sadach może być konieczny oprysk jak tylko pojawią się miny (korytarze) na liściach np. Calypso.
  

Szpeciel pilśniowiec orzechowy 

Ten szkodnik zwykle nie wyrządza większych szkód, a jak nazwa wskazuje szpeci liście. Objawem występowania szkodnika są wybrzuszenia na wierzchniej stronie liści. Od spodu wybrzuszenia są pokryte białymi włoskami (pilśnią) wśród których ukrywa się i żeruje pajęczak podobny do przędziorka, ale mniejszy od niego. Młode liście (po lewej) i zawiązki opanowane przez szpeciele,  wyglądają jakby były pokryte czerwonymi krostami. Na młodych drzewkach może być potrzebne zwalczanie szkodnika, jeśli  w poprzednim roku wystąpił w dużym nasileniu. 
Szpeciele zimują w łuskach pąków i zaczynają żerować od początku rozluźniania się pąków. W tym czasie można drzewka opryskać preparatem silikonowym Siltac EC, dopuszczonym do stosowania w ekologii. W razie potrzeby wykonać powtórny zabieg na młodych liściach, zanim urosną włoski na spodniej stronie liści.

Mszyce zdobniczki orzechowe

Występują na wiosnę i wczesnym latem na młodych liściach, na dolnej lub górnej stronie liści, w zależności od gatunku szkodnika. Mszycom sprzyja wysokie nawożenie azotem. Przy licznym pojawieniu wskazane jest zwalczanie. Oprysk można wykonać środkiem Siltac EC, pokrywając dokładnie cieczą owady. Działanie preparatu polega na zatkaniu tchawek i uduszeniu szkodników. Zabieg należy wykonywać w czasie słonecznej, ale niezbyt upalnej pogody, aby umożliwić jak najszybsze wyschnięcie cieczy. W czasie upałów preparat może powodować lekkie uszkodzenie liści.

Ślimaki

W ostatnich latach pomimo suszy, w naszej szkółce i u części naszych klientów pojawił się problem ze ślimakami (ślinik luzytański). Zdarzały się ogołocenia młodych drzewek do wysokości nawet powyżej jednego metra. Nie wszyscy ludzie  dostrzegli w porę problem, co przyczyniło się do znacznego osłabienia wzrostu, a nawet straty pojedynczych sadzonek. Agrotkanina daje możliwość łatwego stwierdzenia obecności ślimaków (widoczny śluz) i wyłożenia w porę trucizny, lub przynęty.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego