odmiany orzechów wloskich do ogrodu przydomowego - Szczepiony orzech włoski sadzonki

Idź do spisu treści

Menu główne:

odmiany orzechów wloskich do ogrodu przydomowego

odmiany
W ogrodzie lub sadzie przydomowym można posadzić każdą odmianę, w sadach wielkotowarowych tylko nieliczne, które muszą spełniać ściśle określone warunki. Orzechy przeznaczone do maszynowego zbioru i łuskania nie mogą być zbyt miękkie (zbyt twardych nie szczepi się w ogóle), zbyt szczelnie wypełnione, ani za duże. Przy domu można mieć wszelkie wielkości i kształty owoców, w zależności od potrzeb i gustów. Tu liczy się smak orzechów, plenność i jasny kolor jądra mają drugorzędne znaczenie.  
W amatorskich nasadzeniach, zapylacze potrzebne są tylko w przypadku znacznego oddalenia od innych orzechów włoskich ( więcej niż 300 m). Wyjątkiem jest odmiana Franquette, która kwitnie na tyle późno, że trudno znaleźć dla niej zapylacza wśród okolicznych siewek i dla niej trzeba posadzić Marsa, lub U 01.

Lake

Odmiana wyhodowana w Stanach Zjednoczonych z nasion orzecha karpackiego . Drzewo odmiany Lake jest średniej wielkości , wcześnie wchodzi w okres plonowania ( zwykle w drugim roku po posadzeniu), plenne. Orzechy średnie i duże, skorupka cienka prawie gładka, jasne jądro stanowi 50 % masy orzecha. Wrażliwa na antraknozę, ale ze względu na plenność, łatwość suszenia orzechów i jakość jądra, można ją sadzić w sadach przydomowych. Typ owocowania mieszany, korona luźna, ze skłonnością do zwisania. Na wiosnę budzi się wcześnie, dojrzewa również wcześnie, jako jedna z pierwszych odmian. W czasie suszy dojrzewanie może opóźnić się nawet o 2 tygodnie. Kwiaty żeńskie zakwitają przed męskimi. Kwitnienie kwiatów żeńskich i męskich pokrywa się częściowo, dlatego w sadach dla dobrego plonowania wymaga zapylaczy. Rozstawa sadzenia 10 m x 10 m.

Zapylacze: Broadview, Hansen, Jupiter, Resovia 
Płovdivski

Odmiana pochodzenia bułgarskiego. Wcześnie rozpoczyna wegetację, późno kończy i późno dojrzewa, jako jedna z ostatnich odmian. Nadaje się do sadzenia w cieplejszych miejscach, o mniejszym zagrożeniu spóźnionymi przymrozkami. Wzrost drzew silny, dekoracyjne ciemnozielone liście utrzymują się do późnej jesieni. Orzechy duże, aromatyczne, bardzo smaczne, jądro jasne. Dojrzewa na początku października. Częściowo samopylny, w ogrodzie przydomowym nie ma konieczności sadzenia drugiej odmiany.

Zapylacze: Hansen, Jupiter, Resovia, SK 04, U 14 Resovia

Polska odmiana wpisana do rejestru odmian w 1991 r. Wcześnie wchodzi w okres owocowania, plenna. Na mróz odporna, dość podatna na bakteryjną zgorzel i antraknozę. Wegetację rozpoczyna średnio wcześnie. Wzrost średni, korona zwisająca. Orzechy średnie i duże z cienką skorupą, łatwe do luskania i obrania ze skórki okrywającej jądro (na mokro). Jądro jasno brązowe do brązowego, stanowi  50 % masy orzecha, szybko ciemnieje po wyłuskaniu, co trzeba brać pod uwagę przy większym nasadzeniu. Orzechy słodkie, w szczególności świeże. 


Zapylacze: Mars, U 01, U 11, U12

SK 04


Orzech z różowo zabarwioną skórką na jądrze. Pochodzi z okolic Wodzisławia Śląskiego, wiek drzewa matecznego ponad 30 lat. Wcześnie rozpoczyna wegetację, rośnie silnie. Bardzo plenny, owoce przeciętnej wielkości. Skorupa średniej grubości, dość krucha, łatwy do łuskania. Bardzo smaczny, z lekko miodowym aromatem. Barwa jądra nie jest jednakowo intensywna w poszczególnych latach. Różowa barwa jądra, daje możliwość szerokiego stosowania do dekoracji różnych potraw - ciast, lodów, deserów lodowych, sałatek owocowych i warzywnych. Czerwone odmiany orzechów są wrażliwsze na mróz  od tradycyjnych (pochodzą z krajów położonych na południe od Polski),  dlatego  prowadzimy hodowlę nowych odmian orzechów z czerwoną skórką, w lokalnych warunkach klimatycznych. Słabsze siewki SK 04 wymarzły, a z pozostalych wybraliśmy na razie cztery ineresujące typy (zdjęcie obok). Są zdrowsze od drzewa matecznego i mają nieco większe orzechy o pięknych barwach i dobrym smaku.
 
Zapylacze: SK 01, Koszycki, U 02, U 04 
U 04

Drzewo mateczne zdrowe, orzechy średnie i duże, z wyglądu podobne do Broadview, ale smaczniejsze, skorupa cienka. Można sadzić tę odmianę w miejscach o podwyższonej wilgotności powietrza, ze względu na dobrą odporność owoców na choroby. Dojrzewa w trzeciej dekadzie września. Wcześnie rozpoczyna wegetację, owocuje obficie od drugiego, trzeciego roku po posadzeniu. Kwiaty żeńskie kwitną przed męskimi, kwitnienie całkowicie rozdzielne, wymaga zapylaczy. 

Zapylacze: Hansen, Jupiter, Resovia, SK 04, U 14


U 16

Nowa odmiana, pochodzi z okolic Przeworska (woj. podkarpackie).  Bardzo wysoka jakość i dobry smak orzechów. Skorupa dosyć gładka, cienka ale mocna, duża łatwość suszenia orzechów. Jądro jasne, duże, latwe do wyłuskania w całości. Drzewo mateczne młode,  o nieustalonej jeszcze plenności. Dojrzewa wcześnie, niedługo po odmianie Lake. Orzechy na zdjęciu pochodzą z drzewa matecznego. Odmiana czeka na ocenę przydatności do nasadzeń wielkotowarowych (plenność i zdrowotność w zwartym sadzie). W ogrodzie przydomowym nie będzie wymagać zapylaczy.


Zapylacze: Resovia, SK 01, U 02
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego