wielkoowocowe odmiany orzechów typu ,,Jacki''i - Szczepiony orzech włoski sadzonki

Idź do spisu treści

Menu główne:

wielkoowocowe odmiany orzechów typu ,,Jacki''i

odmiany
Wielkoowocowe odmiany typu ,,Jacki’’ 

Nie ma odmiany ,,Jacek'' to jest potoczne określenie wszystkich wielkoowocowych orzechów. Takie odmiany nadają się gównie do ogrodów przydomowych i małych sadów, gdzie orzechy będą zbierane ręcznie. Duży rozmiar owoców, czasem zbyt cienkie i często nieszczelnie zamknięte skorupy, prawdopodobnie nie pozwolą na mechanizację zbioru. Tego typu orzechy można sprzedawać zaraz po zbiorze ,,na mokro’’. Przeznaczone do suszenia, przy większych ilościach muszą być dosuszane ciepłym powietrzem i to trzeba koniecznie brać pod uwagę przy planowaniu większej liczby drzew odmian wielkoowocowych. Jądra ,,Jacków'' zwykle dużo tracą na wadze po wysuszeniu, ale my staramy się znaleźć i rozmnożyć typy o dobrej jakości orzechów również po wysuszeniu.
Nie szczepimy już odmiany U 06 z powodu zbytniego kurczenia się jądra po wysuszeniu i U 03 z powodu wrażliwości na przepylenie.
Koszycki

Odmiana pochodzi z Koszyc koło Krakowa, wcześnie rozpoczyna wegetację. Orzechy duże z cienką skorupką, w dobrych warunkach jądro może stanowić ok. 49% masy orzecha. Jądro barwy jasnobrązowej do brązowej, słodkie, dobrze wypełnia skorupkę. Dojrzewanie w drugiej i na początku trzeciej dekady września, nieco wcześniej niż Mars. Na bakteryjną zgorzel odporny, na antraknozę dość wrażliwy. Jak wszystkie wielkoowocowe odmiany ma duże wymagania nawozowe. Typ owocowania wierzchołkowy. Kwitnienie kwiatów żeńskich i męskich pokrywa się w małym stopniu. Pokrój drzew wzniesiony, wzrost dość słaby. Nadaje się do małych ogrodów. Typ korony dla tej odmiany, to korona prawie naturalna, gdzie cięcie ogranicza się do usunięcia gałęzi z pnia, do pożądanej wysokości. 

Zapylacze: Hansen, Jupiter, Resovia 


SK 01

Drzewo mateczne pochodzi ze Skierniewic, rośnie na słabej ziemi. Na dobrej ziemi już w trzecim, czwartym roku po posadzeniu może mieć ponad 30 sztuk dobrze wypełnionych owoców (zdjęcie). Plenny orzech, owoce bardzo duże, skorupka cienka, jądro jasne, duże i słodkie. Do przechowania powinien być zaraz po zbiorze umyty i szybko wysuszony, w przeciwnym razie będzie pleśniał. Łatwy do łuskania, doskonały do spożycia na świeżo i po wysuszeniu. Na wiosnę budzi się wcześnie, wzrost silny. Dobra wytrzymałość na mróz po kilku latach, ale młode drzewka trzeba osłaniać jak wszystkie nowo posadzone orzechy. Kwitnienie kwiatów żeńskich i męskich pokrywa się w dużym stopniu. W ogrodach przydomowych nie wymaga zapylaczy. Średnia podatność na choroby. 

Zapylacze: Hansen, Jupiter, SK 04, U 14


U 01

Pochodzi z okolic Przeworska (woj. podkarpackie). Drzewo mateczne (ponad 50-letnie) średniej wielkości, zdrowe. Korona u młodych szczepionych drzew szeroko rozłożysta. Orzechy łatwe do suszenia. Jasne jądro stanowi ok. 50 % masy orzecha, jest słodkie, nie jełczeje i nie ciemnieje w czasie przechowywania, bardzo łatwe do łuskania. Skorupa bardzo cienka, papierowa, u części owoców nieszczelnie zamknięta. Na wiosnę budzi się późno. Liście duże ciemnozielone, drzewo dekoracyjne. Odmiana  amatorska, nadaje się do ogrodów przydomowych i małych sadów, do ręcznego zbioru i wczesnego łuskania. Kwiaty żeńskie i męskie zakwitają jednocześnie, w ogrodach przydomowych nie jest konieczna inna odmiana. Rozstawa sadzenia 10 m x 10 m. Ponieważ gałęzie tej odmiany rosną poziomo, wymaga prowadzenia na wysokim pniu, dostosowanym do posiadanego sprzętu. 

Zapylacze: Lake, Koszycki, Broadview 

U 11

Drzewo mateczne pochodzi z Wrocławia. Owoce bardzo duże, jądro jasne, bardzo słodkie, skorupa średniej grubości, dość mocna szczelnie zamknięta, gładka. Orzech podobny do U 12, ale większy. Dość łatwy do suszenia. Późno rozpoczyna wegetację. W ogrodach przydomowych nie będzie wymagał zapylaczy. Pokrój drzew wzniesiony. Wymaga ostrożnego nawożenia azotem (małe dawki), żeby nie chorował na bakteryjną zgorzel. 

Zapyalcze: Lake, Koszycki, Mars1 
U 12

Drzewo mateczne tak jak U 11 pochodzi z Wrocławia. Orzechy bardzo duże ze średnio grubą, dość mocną, szczelnie zamkniętą skorupą. Jądro wyjątkowo słodkie, z wyraźnie zaznaczonym orzechowym aromatem. Późno rozpoczyna wegetację. Pokrój drzew wzniesiony. Kwitnienie kwiatów żeńskich i męskich pokrywa się w dużym stopniu. W ogrodach przydomowych nie wymaga zapylaczy. Łatwy do suszenia i dobry do długiego przechowania. Typ owocowania lateralny, co oznacza dużą plenność w dobrych warunkach glebowych. Odmiany lateralne zawiązują pąki kwiatowe również na długopędach i w śpiących oczkach na krótkopędach.   Takie odmiany zakwitają z niektórych pąków obudzonych po przymrozku, co zapewnia jakieś owocowanie również w takich latach. W Polsce jest mało odmian lateralnych, więcej orzechów tego typu rośnie w ciepłym klimacie.

Zapylacze: Mars, U 01, U 11 

U 13


Nowa odmiana, pochodzi z miejscowości Markowa na Podkarpaciu. Drzewo mateczne ma około 100 lat. Orzechy dość duże z bardzo cienką skorupą, nie wszystkie szczelnie zamknięte, jądro jasne. Wcześnie rozpoczyna wegetację, drzewa mają dużą wytrzymałość na mróz. Nadaje się do ogrodów przydomowych i małych sadów z przeznaczeniem na szybkie łuskanie.  Orzechy na zdjęciu pochodzą z zamierającego drzewa matecznego.

Zapylacze: Mars, U 01, U 12U 14
 

Nowa odmiana, pochodzi z miejscowości Markowa na Podkarpaciu. Drzewo mateczne ma około 80 lat. Wzrost młodych drzew silny, wcześnie rozpoczyna wegetację. Wcześnie wchodzi w okres owocowania i jest plenny. Orzechy duże i bardzo duże, jądro jasne. Łatwy do wysuszenia jak na taką wielkość owoców. Bardzo łatwy do łuskania. Część orzechów w niektóre lata może być nie całkiem zamknięta. Nadaje się do ogrodów przydomowych i małych sadów. Orzechy na zdjęciu pochodzą ze starego drzewa matecznego. Rozstawa sadzenia 10 m 10 m do 12 m x 12 m na dobrej ziemi. Może mieć objawy chorób na liściach i pędach, ale nie chorują owoce, które opadają wyjątkowo czyste.

Zapylacze: Koszycki, SK 01, U 02

U 17


Nowa odmiana pochodząca z okolic Przeworska. Drzewo mateczne zdrowe, wiek kilkanaście lat. Wcześnie wchodzi w okres owocowania (trzeci rok), plenność duża. Orzechy duże i bardzo duże, skorupa cienka, bardzo smaczne zarówno na mokro, jak i po wysuszeniu. Suche orzechy długo nie jełczeją przechowywane w warunkach domowych. Zachowują dobry smak prawie do nowych zbiorów. Doskonały do ogrodów przydomowych ze względu na smak orzechów i dużą łatwość łuskania. Jądro traci nieco na wadze po wysuszeniu, ale nadal pozostaje duże. W ogrodach przydomowych nie będzie wymagał drugiej odmiany do zapylania. Drzewo średniej wielkości, dość zdrowe.

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego