kwitnienie i zapylanie orzechów włoskich - Szczepiony orzech włoski sadzonki

Idź do spisu treści

Menu główne:

kwitnienie i zapylanie orzechów włoskich

poradnik
 
Męskie (kotki) i żeńskie kwiatostany orzecha włoskiego
Orzech włoski zaliczany jest do roślin jednopiennych rozdzielnopłciowych, czyli na jednym drzewie występują osobno kwiaty męskie i żeńskie. Taki sposób kwitnienia ma zapobiegać samozapyleniu. Orzechy są wiatropylne.  Występuje u nich trzy rodzaje kwitnienia: kwitnienie przedprątne ( kwiaty żeńskie zakwitają przed męskimi), przedsłupne  (kwiaty męskie zakwitają przed żeńskimi), lub homogamiczne (jednoczesne) kwitnienie  kwiatów męskich i żeńskich. Odmiany o pokrywającym się terminie kwitnienia kwiatów męskich i żeńskich, zapylają się same. Jednak w sadach towarowych, również dla tych odmian sadzi się zapylacze - to dla zwiększenia plonu i zapewnienia zapylania w razie zmiany terminu kwitnienia. Przebieg kwitnienia w poszczególnych latach może być różny  w zależności od pogody. U odmian homogamicznych zdarzają się lata, kiedy kwiaty męskie i żeńskie zakwitają w innym czasie i wtedy nie dojdzie do zapylenia. Oprócz tego, zapylenie obcym pyłkiem zwiększa plon.  Nie należy sadzić zbyt dużej liczby drzew odmiany zapylającej. W przypadku orzechów włoskich, więcej zapylaczy nie znaczy lepiej.  Obecnie część specjalistów  proponuje tylko 3 - 4% (wcześniej 7-8%)   w stosunku do głównej odmiany. Niektóre  odmiany  w mniejszym, lub większym stopniu są  wrażliwe na przepylenie. To zjawisko objawia się opadaniem żeńskich kwiatów i jest spowodowane  wydzielaniem etylenu, przez zbyt dużą liczbę ziaren pyłku przyklejoną do znamion słupków. W części sadów Kaliforni, w celu zwiększenia plonów orzechów, nadmiar męskich kwiatostanów jest otrząsany maszynami przeznaczonymi do zbioru orzechów. Stosuje się też chemiczne przerzedzanie. Z amerykańskich odmian za  wrażliwą na przepylenie uważa się odmianę Seer, w mniejszym stopniu Hartley i Chandler.  Skrajnie wrażliwa na przepylenie jest węgierska odmiana Alsoszentivani późny (Alsószentiváni kései). U tej odmiany, w obecności zbyt dużej liczby drzew zapylająch, dochodzi do drastycznego zmniejszenia plonów w sadach, i może ono sięgać nawet  90 %. Zjawisko wczesnego opadania żeńskich kwiatów, w mniejszym stopniu jest spowodowane niezapyleniem (szacowane tylko na klika procent), niż przepyleniem.
Jak rozmieścić zapylacze w sadzie orzechowym? Zapylacze sadzi się w pierwszym rzędzie od strony wiejącego wiatru, w odległości do 100 m. Następne co 4- 5 rząd. Tak więc w sadzie, który składa się z czterech rzędów, odmiana zapylająca będzie rosła tylko w skrajnym rzędzie.

Poniższa tabela przedstawia terminy rozpoczynania wegetacji  i  przebieg kwitnienia różnych odmian z naszej kolekcji w roku 2015. 
początek wegetacji i kwitnienie
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego