zbiór orzechów wloskich - Szczepiony orzech włoski sadzonki

Idź do spisu treści

Menu główne:

zbiór orzechów wloskich

poradnik
Orzechy po opadnięciu na ziemię powinny być jak najszybciej zebrane (do trzech dni), umyte i wysuszone. W przeciwnym razie ciemnieją i pleśnieją. Po wysuszeniu należy je przechowywać w chłodnym i suchmym miejscu. Bardziej wrażliwe na pleśnienie są wielkoowocowe odmiany orzechow, które zwykle (ale nie zawsze), mają wokół jądra więcej tkanki miękiszowej, niż odmiany o średnich owocach. Na zdjęciu obok orzech nieumyty i umyty.

W Polsce nie ma starszych sadów założonych z szczepionych orzechów. Dlatego nie ma informacji na temat plonowania poszczególnych odmian orzechów włoskich. Plonowanie pojedynczych drzew w ogrodach przydomowych nie jest wiarygodne. W sadach występuje konkurencja o światło,  wodę i składniki pokarmowe, a presja ze strony chorób jest większa.
Drzewa w naszej kolekcji odmian orzechów są również młode, więc mamy mało danych na temat owocowania. Z każdym rokiem będzie więcej. Tak więc w sadach ekstensywnych, należy liczyć się z opóźnieniem handlowych zbiorów orzechów, jeśli warunki są niekorzystne. Przy dostaecznej ilości wody i prawidłowym nawożeniu, na zbiór kilku kilogramów suchych orzechów z drzewa można liczyć od szóstego roku po posadzeniu. W piątym roku w naszych warunkach klimatycznych trudno przekroczyć 1-2 kg. Zadbane ,,jacki'' w piątym roku mogą dać 100-150 sztuk owoców, ale bez cięcia, podlewania i nawożenia nie ma na to co liczyć.

Rok 2016
Koszycki (8 rok po posadzeniu) - około 8 kg suchych orzechów z drzewa
W grupie sześciolatków w roku 2016 zbiory nie przekroczyły 1-2 kg, niezależnie od odmiany. W wyniku kolejnej z rzędu suszy zawiązki opadły, nawet jeśli kwitninie było obfite. Dopiero od siódmego roku po posadzeniu młode orzechy zaczynają radzić sobie z suszą. 

Rok 2015
Koszycki (siódmy rok po posadzeniu) - 6,0 kg suchych orzechów w skorupie
Lake (siódmy rok po posadzeniu  -       5,5 kg
Hansen (szósty rok po posadzeniu) -   2,1 kg

Rok 2014
Koszycki (szósty rok po posadzeniu) - 2,1 kg
Lake (szósty rok po posadzeniu) -       2,5 kg                                                             
Broadview (szósty rok ) -                  5,4 kg
Mars (szósty rok po posadzeniu) -       1,5 kg

Susza i jakość orzechów

Susza ma bardzo duży wpływ na jakość orzechów, szczególnie jeśli występuje kilka lat z rzędu. W pierwszym roku drzewa korzystają z zapasów nagromadzonych w drewnie, dlatego jakość orzechów może być nawet lepsza niż w wilgotnych latach. W kolejnych suchych latach jądro ciemnieje, maleje udział jądra w stosunku do skorupy i pogarsza się smak orzechów.

Poniższa tabela przedstawia dane na temat średniej wagi całych orzechów, wagi jąder i procentowego udziału jądra w masie orzecha, kilku odmian z naszej kolekcji w roku 2015.
odmianaszt./kg
% jądra
 średnia waga jądra w g 
Broadview
87455,1
Hansen136574,1
Lake86495,6
Koszycki71476,6
U 0174557,4
U 0285526,1
U 07119544,5
Na zdjęciach różne odmiany ze zbioru 2015.  Zdjęcie zbiorcze przedstawia jądra po wyłuskaniu jednego kilograma orzechów, w środku orzechy gorszej jakości każdej z odmian. 
 odmiany orzechów
łuskane orzechy włoskie
odmiana Broadview
odmiana Hansen
odmiana Koszycki
odmiana Lake
odmiana U 01
odmiana U 02
odmiana U 07
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego